MATURITNÍ ZKOUŠKA

Výsledkový portál žáka

Účelem výsledkového portálu žáka je poskytnout maturantům vybrané výsledkové dokumenty společné části maturitní zkoušky. Výsledkový portál žáka je založen na principu jednoznačné registrace a autentizace žáka a jeho souhlasu se zasláním příslušných výsledkových dokumentů na e-mailovou adresu.

Výsledkový portál žáka je zpřístupněn na adrese vpz.cermat.cz

MATURITNÍ KALENDÁŘ

CERMAT – MATURITNÍ ZKOUŠKA

Harmonogram MZ 2024 – Jaro

Obor

Písemná práce

Písemná práce

Cizí jazyk

Společná část MZ Praktická maturitní zkouška Ústní zkouška Předseda
Sociální činnost 10. 4.  11. 4. 2. 5. – 7. 5.  25. 4.  16. 5.-17. 5.  Mgr. Petr Němec
Obchodní akademie 10. 4.  11. 4.  2. 5. – 7. 5.  25. 4.  20. 5.- 22. 5.  Ing. Vladimír Kubrt
Podnikání 10. 4.  11. 4.  2. 5. – 7. 5.  25. 4.  20. 5.- 22. 5.  Ing. Vladimír Kubrt

DS 3

10. 4.  11. 4. 2. 5. – 7. 5.  25. 4.  16. 5.-17. 5.  Mgr. Petr Němec
Veterinářství 10. 4.  11. 4.  2. 5. – 7. 5.  22. – 25. 4.  16. – 21. 5.  Ing. Jitka Veselá

Agropodnikání
10. 4.  11. 4.  2. 5. – 7. 5.  22. – 25. 4.  16. – 21. 5.  Ing. Jitka Veselá

Časový rozvrh didaktických testů

DATUM KONÁNÍ  ZKUŠEBNÍ PŘEDMĚT ČAS ZAHÁJENÍ ZKOUŠKY
Anglický jazyk
  Český jazyk a literatura
  Německý jazyk

Základní informace

Maturitní zkouška se skládá ze společné a profilové části. Cílem společné části je ověřit očekávané vědomosti a dovednosti ve zkušebních předmětech, které definuje školský zákon. V profilové části školy mohou ověřovat odborné vědomosti a dovednosti žáků v souladu s oborovou profilací školy. Žák získá střední vzdělání s maturitní zkouškou, jestliže úspěšně vykoná obě části zkoušky.

Ve společné části žáci konají povinně zkoušku z českého jazyka a literatury a v rámci druhé povinné zkoušky mohou volit mezi zkouškou z cizího jazyka, nebo matematiky. Pro žádný obor vzdělání tedy není zákonem stanovena povinnost maturovat z matematiky – novela školského zákona zrušila plánované konání 3 povinných zkoušek ve společné části.

Zkoušky společné části se nově konají pouze formou didaktických testů, které se hodnotí pouze slovně „uspěl(a)“ nebo „neuspěl(a)“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti, žáci tedy z těchto zkoušek neobdrží na vysvědčení známku.

Společná část

Společná část se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury a druhé zkoušky z cizího jazyka, nebo matematiky. Od školního roku 2020/2021 se zkoušky konají pouze formou didaktického testu. Žák se může dále přihlásit až ke dvěma nepovinným zkouškám, a to z cizího jazyka, který si nezvolil jako povinnou zkoušku, matematiky nebo matematiky rozšiřující.

Profilová část

Profilová část se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury, a pokud si žák ve společné části zvolil cizí jazyk, ze zkoušky z tohoto cizího jazyka, a z dalších 2 nebo 3 povinných zkoušek, přičemž jejich počet stanoví pro každý obor vzdělání rámcový vzdělávací program. Každý žák má rovněž možnost konat až 2 nepovinné profilové zkoušky. Nabídku povinných i nepovinných zkoušek včetně formy, témat a termínů konání určí ředitel školy podle rámcového a školního vzdělávacího programu.

Profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka se konají vždy formou písemné práce a formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí.

Kritéria hodnocení MZ

Školní seznam literárních děl

Přihláška k MZ

Uzpůsobení podmínek konání MZ

Vyhláška č. 177/2009 Sb. v § 1 písm. c) definuje žáky s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky (PUP MZ) a tyto žáky člení do čtyř kategorií podle typu vzdělávacích potřeb a do skupin 1 až 3 podle míry požadovaných uzpůsobení. Žáci, kteří k přihlášce přiloží doporučení k přiznání uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky vydané školským poradenským zařízením, konají maturitní zkoušku za podmínek odpovídajících jejich znevýhodnění uvedených v příloze č. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb.

Kritéria MZ 2024

Zkouška z dospělosti