Ve středu 8. 3. 2023 proběhl další workshop organizovaný MVDr. Blankou Řehořkovou pro obor Veterinářství, tentokrát na téma „Zobrazovací diagnostika v praxi malých zvířat“. Workshop vedl MVDr. Dominik Komenda, který pracuje jako vojenský veterinární lékař v Grabštejně a před tím se několik let věnoval ultrasonografickému a rentgenologickému vyšetřování malých zvířat na Klinice chorob psů a koček na Veterinární univerzitě v Brně.
Cílem workshopu bylo seznámit zájemce s využitím zobrazovacích metod v klinické praxi malých zvířat (psů, koček a dalších drobných zájmových a exotických zvířat). Workshop byl svým zaměřením směřován na vysvětlení základních principů fungování a obsluhy jednotlivých přístrojů pro zobrazovací diagnostiku, které by měli znát všichni veterinární technici či veterinární sestry pracující na veterinárních klinikách či ambulancích. Workshop byl rozdělen na teoretickou a praktickou část.
V rámci teoretické části byli účastníci seznámeni zejména s ultrasonografickým a rentgenologickým vyšetřením, okrajově také s možnostmi využití počítačové tomografie a magnetické rezonance. A to zejména k čemu jsou tato vyšetření vhodná, jak daný přístroj funguje, jak připravit pacienta k vyšetření, na co si dávat při vyšetření pozor a jak se vyšetření interpretují.
Na závěr MVDr. Komenda ukázal i hodně rentgenologických snímků z praxe (cizí těleso v žaludku psa i kočky, kost v jícnu, torzi žaludku, zlomeninu vřetenní kosti u netopýra, nebo jak se při rentgenování polohují želvy, andulky, ježci atd.).
V rámci praktické části workshopu jsme se zaměřili zejména na ultrasonografické vyšetření, při kterém jsme si ukázali postup sonografického vyšetření na reálném zvířeti. A každý účastník měl možnost si sonografické vyšetření zvířete vyzkoušet. Děkuji žákům, kteří přivedli své psy na workshop. Psi skvěle spolupracovali a nechali se vyšetřit.
Účastníci si také mohli prohlédnout a vyzkoušet pomůcky pro radiační ochranu a polohovací pomůcky používané při rentgenologickém vyšetření.“

Úplný název školy:
Střední škola hospodářská a lesnická,
Frýdlant, Bělíkova 1387,
příspěvková organizace

Adresa:
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Frýdlant:
Zámecká 4003, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Hejnice:
Lázeňská 349, 463 62 Hejnice

E-mail - podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz

Telefon: 482 428 861, 778 736 833

Datová schránka: rwbk83c

Zřizovatel školy:
Liberecký kraj

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna, tel. 482 428 862,
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz

Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008

Pin It on Pinterest

Share This

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít