Testování žáků od 1. 9. 2021

autor: Srp 23, 2021Potravinářství, Příroda, Škola, Služby, Technika0 komentářů

Vážení žáci a rodiče,

žáci musí být dle nařízení MZ a MŠMT testováni na přítomnost onemocnění COVID-19. Níže je souhrn pokynů a informací k testování podle pokynů a opatření MŠMT a MZ, které je nutné beze zbytku dodržovat. Samozřejmě platí všechna hygienická opatření – desinfekce rukou, nošení ochrany nosu a úst, sociální rozestupy….

Pro žáky i zaměstnance platí povinnost nošení RESPIRÁTORŮ ve všech společných prostorách školy a o přestávkách. Žáci budou testováni 1. 9., 6. 9. a 9. 9. 2021 po příchodu do školy. O dalším testování rozhodne vláda po zhodnocení výsledků testování ze začátku září.

Žák nemůže být k testování nucen. V případě, že se nebude testovat, musí mít nasazený respirátor po celou dobu pobytu ve škole, včetně výuky. Pokud odmítne žák i toto, nemůže se prezenčního vzdělávání účastnit. Při této absenci škola nemá povinnost zajistit žákovi distanční způsob vzdělávání.

Testování v DM pomocí antigenních testů při příjezdu.
Žák je povinen nahlásit příjezd nejpozději den dopředu. V případě negativního testu DM vystaví žákovi potvrzení o negativním výsledku. V případě pozitivního výsledku vystaví DM žákovi potvrzení o pozitivním výsledku a žák v co nejkratší možné době DM opouští.

Testování se neúčastní:

Žáci, kteří onemocnění COVID prodělali v posledních 180 dnech a doloží potvrzení o prvním datu pozitivním výsledku testu.
Žáci, kteří předloží výsledek o provedení negativního testu, který nesmí být starší než 48 hodin (antigenní test) nebo 7  dní (PCR test) a je vystavený oficiálním odběrovým místem.
Žáci, kterým byla již podána 2. dávka očkování proti onemocnění COVID a uplynulo od její aplikace minimálně 14 dní (žák předloží certifikát o očkování).

Testování žáků bude probíhat ve třídách, kde probíhá výuka, u praktického vyučování ve dnech 6. 9. a 9. 9. v místě praktického vyučování.
Žák se dostaví do školy v den testování o 15 minut dříve, než mu začíná výuka, kromě zahajovacího dne – tzn. v den zahájení dle rozpisu na webu školy.
Po vstupu do učebny si každý žák vydezinfikuje ruce a zaujme místo u testovacího stolku. Nadále se řídí pokyny a doporučeními pedagogů.

• Testování probíhá samoodběrem.
  • Škola bude provádět testování antigenními testy dodanými MŠMT – na níže uvedeném odkazu jsou ke shlédnutí instruktážní videa, prostudujte si je.

• Výsledek testu žák nahlásí vyučujícímu a test hodí do připraveného odpadkového koše a vydezinfikuje si ruce.
  • Negativní výsledek = žák pokračuje na výuku s ostatními žáky (pokud nejsou nějaké pozitivní testy u spolužáků).
  • Pozitivní výsledek = zletilý žák odchází domů a informuje praktického lékaře, který mu vydá žádanku na PCR test. Nezletilý žák vyčká v izolační místnosti na zákonného zástupce. Pozitivnímu žákovi vydá škola potvrzení o pozitivním výsledku atg. testu.
  • Žák, který dorazí do výuky později nebo až další den, bude otestován dodatečně.
  • Všichni žáci pohybující se ve školských objektech jsou povinni řídit se jejich pokyny a příkazy, stejně tak ostatních zaměstnanců školy.
  • Manuál k provozu škol a testování žáků: www.edu.cz/wp-content/uploads/2021/08/MSMT_Manual-k-provozu-skol-a-testovani.pdf