Školní víno – FRÝDLANTSKÉ CUVÉE

autor: Lis 24, 2020Potravinářství, Příroda, Škola, Služby, Technika0 komentářů

Když naši žáci oboru Zemědělec – farmář na jaře roku 2017 poprvé zahloubili pluh do pozemku za pracovištěm Zámecká, nikdo z nás netušil, do jakých rozměrů se projekt právě zakládané naučné zemědělské stezky v průběhu následujících let rozroste. K políčku s obilninami a okopaninami přibyl na podzim sad s tradičními i netradičními ovocnými dřevinami a do Frýdlantu se po téměř sto letech vrátilo také pěstování chmele.
S pomocí žáků studijního oboru Ekologie a životní prostředí jsme v listopadu vysadili prvních deset babek chmele odrůdy Žatecký červeňák, v dalším roce jsme rozšířili sortiment polních plodin na naučném políčku a také jsme založili školní vinici, kde jsme vysadili 40 rostlin vinné révy odrůd Rondo a Bianca.
Dnes už naučná stezka v plné míře slouží svému účelu nejen jako místo realizace praktického vyučování pro naše žáky oborů Agropodnikání, Zahradník, Zemědělec – farmář nebo Veterinářství, ale také jako místo pro poznávání bohatství sortimentu zemědělských plodin pro žáky základních škol i pro širokou veřejnost. Za tři roky existence naši naučnou stezku navštívilo téměř 1300 žáků základních škol a bezpočet dalších návštěvníků včetně klientů domova seniorů z libereckého Františkova. Ti všichni viděli zemědělské plodiny v různých fázích růstu na jejich stanovišti, mohli se seznámit s jejich pěstováním, zpracováním a využitím a některé mohli i ochutnat.
Naše naučná stezka ale neslouží jenom k výuce a popularizaci zemědělství prostřednictvím přímých prohlídek. Některé plodiny, které se na stezce vypěstují, použijeme jako krmivo pro zvířata na školní farmě, jiné využíváme ke zpracování a propagaci školy. Ze školního chmele nám Zámecký pivovar Frýdlant v průběhu tří let vyrobil celkem 14 000 litrů školního piva značky Hospodář a Čeledín, z ovoce z naučné stezky letos vyrobili žáci marmelády, které se zúčastnily regionální soutěže Kunratická Jamparáda 2020 a ve svých kategoriích obsadily druhé a třetí místo.
 
Letos poprvé byla také dostatečně velká úroda hroznů ze školní vinice. Navázali jsme tedy spolupráci se Školním statkem Mělník a ten naše hrozny ve svém vinařství zpracuje do limitované edice školního vína Frýdlantské Cuvée. Tento první ročník poslouží především jako předvánoční dárek pro zaměstnance a partnery Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. Tak na zdraví!

Přední etiketa

Zadní etiketa

Úplný název školy:
Střední škola hospodářská a lesnická,
Frýdlant, Bělíkova 1387,
příspěvková organizace

Adresa:
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Frýdlant:
Zámecká 4003, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Hejnice:
Lázeňská 349, 463 62 Hejnice

E-mail - podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz

Telefon: 482 428 861, 778 736 833

Datová schránka: rwbk83c

Zřizovatel školy:
Liberecký kraj

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna, tel. 482 428 862,
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz

Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008

Pin It on Pinterest

Share This

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít