Přehled změn v modelu maturitní zkoušky v návaznosti na opatření obecné povahy MŠMT
Přehled změn v modelu maturitní zkoušky v návaznosti na opatření obecné povahy MŠMT
V souvislosti s vývojem epidemické situace v ČR a s ohledem na distanční vzdělávání žáků Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy upravilo podobu maturitní zkoušky opatřením obecné povahy ze dne 15. 3. 2021 [PDF, 14,23 MB] a následným dodatkem k opatření ze dne 14. 4. 2021 [PDF, 1,68 MB] a dodatkem ze dne 28. 4. 2021 [PDF, 3,83 MB]. Ministerstvo vydalo také metodiky k opatření věnující se nejdůležitějším úpravám maturitní zkoušky. Souhrn nejzásadnějších změn naleznete v následujícím přehledu.
Společná část
K maturitní zkoušce budou připuštěni všichni žáci posledních ročníků, kteří podali přihlášku k jarnímu zkušebnímu období do 1. prosince 2020 a prospěli v prvním pololetí školního roku 2020/2021.
Žákům, kteří jsou v letošním školním roce žáky posledního ročníku, se navyšuje počet opravných zkoušek konaných formou didaktického testu společné části na 3 opravné zkoušky z každé zkoušky (tzn. žáci mají 4 pokusy na vykonání každé povinné zkoušky společné části).
Ostatním maturantům, kteří jsou přihlášeni ke konání povinné zkoušky společné části maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2021 nebo kteří se přihlásí ke konání povinné zkoušky společné části maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období 2021, se navyšuje počet opravných zkoušek o jednu opravnou zkoušku u každé zkoušky konané formou didaktického testu společné části, ke které jsou přihlášeni.
Didaktické testy v řádném termínu se budou konat v období od 24. do 25. května 2021.
Kromě řádného termínu se didaktické testy společné části v jarním zkušebním období uskuteční také v mimořádném termínu od 7. do 8. července 2021.
7. 7. 2021 Matematika a Anglický jazyk, 8. 7. 2021 Český jazyk a literatura
Mimořádný termín bude určen pro všechny maturanty, kteří v řádném termínu u didaktických testů neuspějí (u povinných zkoušek) nebo se z konání didaktických testů v řádném termínu omluví řediteli školy do 3 pracovních dnů od data konání dané zkoušky (platí pro povinné i nepovinné zkoušky). Maturanti budou k mimořádnému termínu přihlášeni automaticky. Pokud se ke konání opravné nebo náhradní zkoušky v mimořádném termínu nedostaví, budou automaticky omluveni.
Pro jarní i podzimní zkušební období dochází k navýšení časového limitu pro konání didaktických testů společné části. Didaktický test z českého jazyka a literatury bude trvat 85 minut, z cizího jazyka 110 minut (z toho 40 minut poslechová část testu a 70 minut část testu ověřující čtení a jazykové vědomosti a dovednosti) a z matematiky 135 minut. Časový limit pro konání nepovinné zkoušky matematika rozšiřující zůstává nezměněn.
Žáci posledního ročníku jakékoliv formy vzdělávání oborů stanovených v opatření obecné povahy (zdravotnické a sociální obory), kteří odpracovali od 12. října 2020 do 17. května 2021 dobrovolně nebo v rámci nařízené pracovní povinnosti, v rámci pracovněprávního vztahu či v rámci praktického vyučování nejméně 160 hodin u orgánů ochrany zdraví nebo poskytovatelů zdravotnických či sociálních služeb uvedených v opatření, nemusí konat povinné didaktické testy. Podrobné informace naleznete v samostatném článku.
Profilová část
Žáci, kteří jsou ve školním roce 2020/2021 žáky posledního ročníku, nemusí konat povinnou profilovou zkoušku z českého jazyka a literatury ani z cizího jazyka, který si zvolili ve společné části. Pokud se rozhodnou tyto zkoušky konat, konají je pouze formou ústní zkoušky, neúspěšný výsledek u zkoušky se nezapočítává do celkového hodnocení maturitní zkoušky.
Žáci, kteří konali maturitní zkoušku v řádném termínu podle zákona č. 135/2020 Sb., konají profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka pouze formou ústní zkoušky.
Termín praktické zkoušky je stanoven na 10. a 11. května 2021.
Žákům, kteří jsou ve školním roce 2020/2021 žákem posledního ročníku, se navyšuje počet opravných zkoušek praktické zkoušky na tři opravné zkoušky z každé zkoušky.
Ostatním maturantům, kteří jsou v jarním zkušebním období přihlášeni ke konání praktické zkoušky, se navyšuje počet opravných zkoušek o jednu opravnou zkoušku u každé praktické zkoušky, ke které jsou přihlášeni; počet opravných zkoušek se o jeden opravný termín u každé praktické zkoušky navyšuje také osobě, která se přihlásí ke konání praktické zkoušky v podzimním zkušebním období 2021.
Maturantům, kteří jsou přihlášeni ke konání praktické zkoušky v jarním zkušebním období 2021 a kteří u této zkoušky neuspějí, nebo kteří se v souladu se školským zákonem omluví z konání této zkoušky, bude umožněno konat opravnou nebo náhradní zkoušku v mimořádném termínu. Mimořádný termín stanoví ředitel školy v souladu s ustanovením dodatku k opatření obecné povahy ze dne 28. dubna 2021 [PDF, 3,83 MB].
———————————————————————————————————————————————————————————————————
Společná část
Společná část se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury a druhé zkoušky z cizího jazyka, nebo matematiky. Od školního roku 2020/2021 se zkoušky konají pouze formou didaktického testu. Žák si může zvolit pouze takový cizí jazyk, který je ve škole vyučován a který splňuje povinnou hodinovou dotaci pro povinné zkoušky profilové části ve školním vzdělávacím programu příslušného oboru vzdělání.
Popis jednotlivých zkušebních předmětů společné části naleznete v záložce Zkoušky společné části.
Termíny konání
V řádném termínu se didaktické testy budou konat v období od pondělí 24. května 2021 do úterý 25. května 2021. Ve školním roce 2020/2021 se výjimečně uskuteční rovněž v mimořádném termínu v období od 7. července 2021 do 8. července 2021. Mimořádný termín bude určen pro všechny maturanty, kteří v řádném termínu u didaktických testů neuspějí (u povinných zkoušek) nebo se z konání didaktických testů v řádném termínu omluví řediteli školy do 3 pracovních dnů od data konání dané zkoušky (platí pro povinné i nepovinné zkoušky). Maturanti budou k mimořádnému termínu přihlášeni automaticky. Pokud se ke konání opravné nebo náhradní zkoušky v mimořádném termínu nedostaví, budou automaticky omluveni.
Časový rozvrh konání didaktických testů v řádném i mimořádném termínu naleznete v sekci Maturitní kalendář.
Profilová část
Profilová část se skládá ze zkoušky z českého jazyka a literatury, a pokud si žák ve společné části zvolil cizí jazyk, ze zkoušky z tohoto cizího jazyka, a z dalších 2 nebo 3 povinných zkoušek, přičemž jejich počet stanoví pro každý obor vzdělání rámcový vzdělávací program. Každý žák má rovněž možnost konat až 2 nepovinné profilové zkoušky. Nabídku povinných i nepovinných zkoušek včetně formy, témat a termínů konání určí ředitel školy podle rámcového a školního vzdělávacího programu.
Skladba i forma profilových zkoušek musí vycházet z profilu daného oboru vzdělávání. Rozhodnutí o parametrech profilové části musí ředitel školy zveřejnit nejpozději 7 měsíců před konáním první profilové zkoušky. Provedení a parametry profilové části maturitní zkoušky na příslušné střední škole jsou plně v kompetenci ředitele školy.
Termíny konání
Konkrétní termíny konání jednotlivých zkoušek stanoví ředitel školy, zveřejní je do 31. března 2021 na internetových stránkách školy a seznámí s nimi žáky.
Praktická maturitní zkouška 10. – 11. května 2021.
Ústní zkouška 7. – 11. června 2021.
Profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka
Žáci, kteří jsou ve školním roce 2020/2021 žáky posledního ročníku, nemusí konat profilovou zkoušku z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka, který si zvolili ve společné části. Žáci se však mohou rozhodnout, že tyto zkoušky vykonají (mohou se rozhodnout, že vykonají dobrovolně jen zkoušku z českého jazyka a literatury nebo jen zkouškou z cizího jazyka, případně obě zkoušky), úmysl zkoušky vykonat sdělí řediteli školy nejpozději do 30. dubna 2021. Pokud se zkoušky nezúčastní (ať již omluveni nebo neomluveni) nebo ji vykonají neúspěšně, na maturitním vysvědčení nebudou z příslušného předmětu hodnoceni, neúspěch u zkoušky tedy neovlivní celkové hodnocení maturitní zkoušky. Zkoušku z cizího jazyka, který si nezvolili ve společné části, budou konat pouze formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí.
Žáci, kteří konali maturitní zkoušku v řádném termínu podle zákona č. 135/2020 Sb. (žáci posledních ročníků ve školním roce 2019/2020), konají profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka pouze formou ústní zkoušky (tj. nekonají písemné práce).
Ostatní žáci, kteří nespadají do výše uvedených kategorií, konají profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka standardně formou písemné práce a formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí.
Další informace k profilové části naleznete v záložce Zkoušky profilové části.
Uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky
Vyhláška č. 177/2009 Sb. v § 1 písm. c) definuje žáky s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky (PUP MZ) a tyto žáky člení do čtyř kategorií podle typu vzdělávacích potřeb a do skupin 1 až 3 podle míry požadovaných uzpůsobení.
Žáci, kteří k přihlášce přiloží doporučení k přiznání uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky vydané školským poradenským zařízením, konají maturitní zkoušku za podmínek odpovídajících jejich znevýhodnění uvedených v příloze č. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb. Další informace k uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky naleznete v samotné maturitní vyhlášce.
Informace k uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky jsou k dispozici v sekci Úpravy podmínek zkoušky.
zdroj: https://maturita.cermat.cz/
Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008