Prázdninová praxe – 1. ročník Agropodnikání

autor: Dub 27, 2021Potravinářství, Příroda, Škola, Služby, Technika0 komentářů

Odborná prázdninová praxe v rozsahu jednoho pracovního týdne (5 dní x 6 hodin)  je pro žáky studijního oboru Agropodnikání povinná v souladu s rámcovým vzdělávacím programem. Důvodem stanovení této praxe je, aby se žáci seznámili s provozem zemědělského podniku a především rostlinné výroby v době, kdy probíhají sklizňové práce hlavních zemědělských plodin, příprava půdy pro následné plodiny, setí časných ozimých plodin a mnohé další práce, se kterými se žáci nemohou seznámit v průběhu normálního školního roku. O dobu prázdninové praxe se žákům zkracuje běžný školní rok, to znamená, že klasifikace bude uzavřena a také vysvědčení dostanou žáci o týden dříve než žáci, kteří prázdninovou praxi nemají.

Jak bylo uvedeno výše, je prázdninová praxe povinná a pokud ji žák bez závažného důvodu (nemoc apod.) a bez řádné omluvy nevykoná, je tato praxe evidována jako neomluvená.

Prázdninová praxe je praxe odborná, to znamená, že ji žáci vykonávají v reálných podmínkách zemědělských podniků – farem, družstev a podobně.

Žáci mají možnost zařídit si praxi sami v podnicích v místě svého bydliště i jinde. Vždy to ale musí být v zemědělském podniku, který se zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou. Není tedy možné praxi vykonávat například v útulku pro zvířata, kde není provozována rostlinná výroba, nebo naopak v zahradnictví, kde chybí výroba živočišná.

Se zemědělským podnikem, ve kterém bude žák praxi vykonávat, škola sepíše smlouvu. Je tedy potřeba, aby žáci, kteří si praxi budou zařizovat sami, dodali včas údaje o podniku, ve kterém ji budou vykonávat, aby mohla být smlouva vypracována a podepsána zástupci školy i podniku. Bez podepsané smlouvy nemůže žák praxi v podniku vykonávat. Smlouvy musí být podepsány do konce běžného školního roku, proto žáci, kteří si budou praxi zařizovat sami, nahlásí tuto skutečnost nejpozději do 15. června 2021 vedoucí učitelce pracoviště Zámecká paní Mgr. Bartošové.

Pro žáky, kteří si nemohou zařídit praxi sami, organizuje škola prázdninovou praxi ve dvou týdenních termínech, a to:

12. 7. – 16. 7. 2021 pro místní žáky (bez ubytování a stravy)
02. 8. – 06. 8. 2021 pro žáky ubytované na DM se zajištěním stravy

Praxe organizovaná školou bude probíhat na školních pozemcích, školní farmě a naučné stezce od 8:00 do 15:00 hodin s hodinovou přestávkou na oběd.

O prázdninové praxi žáci vedou denní záznamy do deníku praxe.