Práce kočího v lesní těžbě a vyšetření zdravotního stavu chladnokrevného koně

autor: Dub 5, 2022Potravinářství, Příroda, Škola, Služby, Technika0 komentářů

„Práce kočího v lesní těžbě a vyšetření zdravotního stavu chladnokrevného koně“, tak se jmenoval workshop v podání MVDr. Blanky Řehořkové a Ing. Karla Maříka, který byl uspořádán dne 4. 4. 2022 pro žáky oboru Veterinářství a oboru Lesní mechanizátor.

Práci s koněm v lese přijela v praxi ukázat paní Petra Malá, která pracuje na Frýdlantsku jako kočí v lesní těžbě. Přivezla své chladnokrevné valachy, slezského norika a křížence českomoravského belgika.

Jednoho koně jsme zapřáhli do práce, účastníci se dozvěděli, z jakých částí se skládá postroj na koně pro těžbu v lese a jaké povely kočí při práci s koněm používá. Zkusili si koně postrojit a pak se účastnili vlastní manipulace s kládami v lese ve složitějším terénu a vyvezení dřeva na místo, odkud se dá už odvézt technikou.

Na druhém koni jsme provedli klinické vyšetření. Začali jsme u nacionálií a nahlédnutí do Průkazu koně, pokračovali jsme zjištěním a popisem výživného stavu, chování, temperamentu, dále vyšetřením triasu a jednotlivých orgánových soustav. Zároveň se studenti seznámili s nejčastějšími nemocemi, které mohou tyto koně postihnout, jak jim předcházet, jaké jsou možnosti aplikace léků koním a jak a proč odebíráme vzorky na vyšetření. Seznámili jsme je také s předkupním vyšetřením koně, čeho si všímat a jak takové vyšetření probíhá.

Na konci workshopu byla diskuze. Paní Malá sdílela své zkušenosti z praxe, jak kočího, tak majitele koní. Jaké potíže u koní řešila a jaké nemoci postihují častěji právě chladnokrevné koně. Osvětlila, proč je nutné podkování koně pro práci v lese.

Myslíme si, že workshop byl pro žáky velmi přínosný, viděli vše v praxi, mohli se ptát na to, co je zajímá a spoustu věcí si vyzkoušet. A z veterinárního pohledu nyní vědí, čeho si u koně všímat, co vyšetřovat a s jakými zdravotními potížemi se mohou u chladnokrevných koní běžně setkat.

 

Úplný název školy:
Střední škola hospodářská a lesnická,
Frýdlant, Bělíkova 1387,
příspěvková organizace

Adresa:
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Frýdlant:
Zámecká 4003, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Hejnice:
Lázeňská 349, 463 62 Hejnice

E-mail - podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz

Telefon: 482 428 861, 778 736 833

Datová schránka: rwbk83c

Zřizovatel školy:
Liberecký kraj

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna, tel. 482 428 862,
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz

Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008

Pin It on Pinterest

Share This

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít