Krajské dožínky 2022

autor: Zář 4, 2022Potravinářství, Příroda, Škola, Služby, Technika0 komentářů

Tak se to povedlo🌾🌾🌾
Letošní začátek školního roku byl opravdu hektický. Kromě běžných záležitostí, spojených s nástupem učitelů i žáků rozdováděných po dvouměsíčním volnu, nás po zahájení čekaly tři důležité akce.
Hned ve čtvrtek to bylo chmelobraní na naučné stezce, kterého se zúčastnili žáci i rodiče oboru Agropodnikání, ale i vedení školy a zástupci města Frýdlant a Libereckého kraje. I když letošní úroda chmele byla kvůli suchu menší než jiné roky, sklidil se dostatek chmelových hlávek pro výrobu všech tří druhů školního piva – Frýdlantského hospodáře, Frýdlantského kočího i Frýdlantského čeledína.
V pátek proběhla na pracovišti Bělíkova oslava 30. výročí postavení areálu. Ve čtyři odpoledne se v jídelně, kde naši kuchaři a kuchařky připravili vynikající raut, sešli pamětníci i současní zaměstnanci školy, aby zavzpomínali na začátky pracoviště a při komentovaných prohlídkách viděli, co všechno se za uplynulých třicet let změnilo. I tato akce proběhla skvěle a bylo hezké slyšet od pamětníků slova chvály o tom, jak škola vzkvétá.
Největší akce nás ale čekala v sobotu, a to Krajské dožínky, které se do Frýdlantu vrátily po dlouhých sedmi letech. Dožínek se účastníme pravidelně, naši zahradníci každoročně zajišťují jejich výzdobu, potravinářské obory raut pro významné hosty a prezentujeme se školním stánkem s aktivitami pro veřejnost. Letos to ale bylo hodně jiné a náročnější. Naše škola totiž byla spolu s Městem Frýdlant, Libereckým krajem a Agrární komorou LK spolupořadatelem a tím pádem na naše bedra připadla velká část úkolů, spojených s přípravou a realizací tohoto zemědělského svátku.
Přípravy začaly už na jaře a pokračovaly sérií schůzek zainteresovaných stran, kde se stanovovaly úkoly a postupně upřesňovaly a dolaďovaly detaily tak, aby všechno klaplo. Na nás mimo obvyklých úkolů, tedy dožínkové výzdoby, pohoštění a brigádnické pomoci žáků připadlo zajištění programu v městském parku. Už týden před dožínkami bylo rušno u našich zahradníků, kteří v rámci prázdninové praxe vázali z obilí a jiných rostlin vypěstovaných na naučné stezce dožínkové věnce, kytice i velká aranžmá. Podobné to bylo i u farmářů. Ti celý týden myli, leštili a připravovali na výstavu jak zemědělskou techniku, tak ohrady pro hospodářská zvířata.
Vrcholem příprav byl pátek. Zahradníci zdobili svými výrobky vůz do dožínkového průvodu kostel, dvě pódia a další prostory, farmáři s autoškolou naváželi do parku zemědělskou techniku a stavěli ohrádky pro zvířata, školníci, mistři a žáci strojnických oborů stavěli velký stan pro naše aktivity, potravinářské obory připravovaly pochutiny na občerstvení a suroviny pro ranní sobotní pečení, aby byl dostatek čerstvého pečiva pro prodej ve stánku na náměstí. Zkrátka v celé škole i na statku a v městském parku se to hemžilo jako v mraveništi, a když bylo pozdě odpoledne všechno připraveno, každý se jen modlil, aby v sobotu bylo pěkné počasí.
A pak to konečně přišlo. V sobotu hned po rozednění se všichni pustili do práce – připravovali občerstvení, naváželi zboží do stánku s pečivem, do parku najížděly přepravníky se zvířaty, auta se stánky zemědělských firem i těžká zemědělská technika. Urostlí lesníci dokončovali přípravy pódia pro soutěž v timbersportu a v našem stanu finišovaly přípravy soutěží pro děti i dospělé a na grilování školních klobás. Akce v parku začínaly v devět hodin, a i když zpočátku se návštěvníci spíš jen trousili, kolem desáté se park zaplnil a vypuklo to pravé dožínkové veselí. Kolem stánků, zemědělské techniky i vystavených zvířat se valily davy lidí, spousta diváků obsadila lavičky před pódiem s timbersportem, sekací traktůrky řízené dětmi jezdily uprostřed parku dokola jako zběsilé, fronta před grilem s klobásami nebrala konce a od našeho stanu se celý den ozýval smích a výskot dětí, rozradostněných výhrou bonbonu v některé ze soutěží. Odpoledne na malém jevišti proběhl program s vystoupením folklorních souborů a prezentovala se i naše škola se soutěží v dojení krávy Agnes, která měla u návštěvníků nečekaný úspěch. Paradoxní bylo, že vítězem hlavní ceny – třiceti kilogramů brambor ze školní sklizně – se stal pán, který pěstuje brambory na půlce hektaru.
Ještě pět minut před pátou hodinou, kdy program končil, byl park plný lidí. Pak už všichni začali pomalu balit a návštěvníci se přesunuli na náměstí, kde na hlavním pódiu probíhal program až do večera. V průběhu dvou hodin se celý park vyprázdnil a před sedmou už předchozí mumraj připomínalo jen pár pohozených odpadků, trochu roztroušeného sena na místě ohrádek pro zvířata a otisky pneumatik těžké zemědělské v měkké půdě. Všichni, kdo se na dožínkách podíleli, byli utahaní, ale tak nějak hezky utahaní – počasí přálo, návštěvníci byli spokojení, nestalo se nic mimořádného, zkrátka všechno dopadlo ne na jedničku, ale na jedničku s hvězdičkou! Všem, kdo se na přípravě dožínek podíleli, patří veliké poděkování! Snad jim zůstalo dost sil a chuti i do dalších akcí, které nás čekají v příštích týdnech.
Miroslav Kudrna, ředitel školy.
Kompletní fotogalerie: https://flic.kr/s/aHBqjA5DVk
 

Kompletní fotogalerie Krajských dožínek 2022

Krajské dožínky 2022

Úplný název školy:
Střední škola hospodářská a lesnická,
Frýdlant, Bělíkova 1387,
příspěvková organizace

Adresa:
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Frýdlant:
Zámecká 4003, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Hejnice:
Lázeňská 349, 463 62 Hejnice

E-mail - podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz

Telefon: 482 428 861, 778 736 833

Datová schránka: rwbk83c

Zřizovatel školy:
Liberecký kraj

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna, tel. 482 428 862,
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz

Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008

Pin It on Pinterest

Share This

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít