Zemědělská olympiáda ovládla Frýdlant!
Tradiční Zemědělská olympiáda žáků středních škol se letos konala 17. a 18. dubna ve Frýdlantu a opět sklidila velký úspěch. Již posedmnácté tuto prestižní soutěž pořádala Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant a do klání se zapojilo rekordních 39 soutěžících z devíti zemědělských škol z celé České republiky. Mezi nimi nechybělo ani šest odvážných dívek.
Své dovednosti žáci předvedli v sedmi soutěžních disciplínách, které prověřily jejich znalosti a praktické dovednosti v oblasti zemědělství. Atmosféra byla nabitá energií a soupeřivostí, ale i přátelským duchem. O vítězství se bojovalo v disciplínách jako poznávání rostlin a osiv, jízda zručnosti, nastavení výsevku, sedlácký víceboj a dalších.
Vrcholem olympiády byl doprovodný program pro veřejnost, který se konal ve čtvrtek 18. dubna na Naučné zemědělské stezce nad pracovištěm školy v Zámecké ulici. Návštěvníci si mohli vyzkoušet některé ze soutěžních disciplín, prohlédnout si výstavu hospodářských zvířat a ochutnat občerstvení nebo výrobky oceněné v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje. Programu se zúčastnilo více než 800 lidí, včetně ministra zemědělství Marek Výborný, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, starosty města Frýdlant Dana Ramzera, místostarosty města Frýdlant Jiřího Stodůlky, Václav Židka – radní Libereckého kraje, Jiřího Čeřovského, náměstka hejtmana Libereckého kraje, náměstka ministra zemědělství Miroslava Skřivánka a dalších významných hostů.

Celkovým vítězem olympiády se stala Střední odborná škola Frýdek-Místek, na druhém místě skončila Česká zemědělská akademie Humpolec a třetí místo obsadila domácí Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Mezi jednotlivci v kategorii chlapců zvítězil Jan Zetek z ČZA Humpolec, na druhém místě se umístil Matúš Širgel ze SŠHL Frýdlant a třetí místo obsadil Leoš Řezníček ze SOŠ Frýdek-Místek.

Pochvalu a poděkování si zaslouží všichni, kteří se na organizaci olympiády podíleli, od pedagogů a sponzorů až po žáky a zaměstnance naší školy. Díky jejich úsilí se i letošní ročník olympiády stal velkým úspěchem a nezapomenutelným zážitkem pro všechny zúčastněné. Velmi nás potěšilo, že dorazili společně s učiteli i děti z mateřských školek z Jablonce nad Nisou a Liberce.

Zajímavosti:
Letošní ročník olympiády měl nejvyšší počet účastníků v historii – 39.
Mezi soutěžícími bylo i šest dívek.
Doprovodný program na Naučné zemědělské stezce navštívilo více než 800 lidí.
Zemědělská olympiáda je skvělou příležitostí, jak propagovat zemědělství mezi mladými lidmi a ukázat jim, že toto odvětví má co nabídnout. Zároveň je to i cenná zkušenost pro samotné žáky, kteří si mohou otestovat své znalosti a dovednosti a navázat nová přátelství.

Výsledky:
Družstva: