PRŮVODCE PRVÁKA

Jak se k nám dostanete

Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant, příspěvková organizace

Bělíkova 1387
464 01 Frýdlant
Podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz 
Telefon: 482 428 861, 778 736 833
Datová schránka: rwbk83c

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz
tel.: 482 428 862

Bělíkova Frýdlant

Zámecká Frýdlant

Hejnice, pracoviště OV

Jak to u nás chodí a nechodí

Slovo ředitele

Vážené žákyně, vážení žáci,

dovolte mi, abych Vás touto cestou pozdravil jménem všech zaměstnanců školy i jménem svým jako nové studenty prvních ročníků. Jsem potěšen, že jste se rozhodli právě ke studiu na naší škole.

Cesta k absolvování studia však není jednoduchá a bude záležet zejména na Vašem úsilí a aktivním přístupu. Středoškolské studium je odlišné od studia na základní škole a nabízí velké možnosti pro individuální rozvoj osobnosti. Období středoškolského studia patří k nejhezčím obdobím života. Zapojte se proto do studentských aktivit a využívejte všech možností, které Vám škola nabízí.

Počátek studia znamená poměrně velké zatížení. Ocitnete se v neznámém prostředí, poznáte mnoho nových lidí z řad spolužáků i pedagogů a během krátké doby se budete muset vyrovnat se značným množstvím nových informací. Na začátku studia si budete muset sami zařídit a obstarat celou řadu záležitostí. Tato příručka má být jednou z cest, jak Vám usnadnit první kroky na škole a pomoci orientovat se v novém prostředí. Do dalšího studia Vám přeji hodně sil, vytrvalosti a úspěchů. Věřím, že Vaše úsilí bude po několika letech korunováno úspěšnou závěrečnou nebo maturitní zkouškou.

Ing. Miroslav Kudrna
ředitel školy

Studijní oddělení

Místo, kam se s největší pravděpodobností podíváš několikrát za studium.
Máš možnost si sem dojít pro potvrzení o studiu, zařídit si ISIC nebo zaskočit pro náplast, když se třeba následkem pilného studia řízneš o papír.

Adresa studijního oddělení:
Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant
Bělíkova 1387
464 01 Frýdlant

Úřední hodiny

PONDĚLÍ 07:00 – 14:00
ÚTERÝ 07:00 – 14:00
STŘEDA 07:00 – 14:00
ČTVRTEK 07:00 – 14:00
PÁTEK 07:00 – 13:00

Kontakt

Šárka Pokorná – studijní oddělení

Podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz
Tel.: 482 428 861, 778 736 833

Učitelský sbor

Naši učitelé jsou pro svou práci fakt zapálení. Zajímá tě, kdo učí český jazyk nebo matematiku? Zde přikládáme kompletní seznam učitelů. Můžeš jim také napsat email a dotazovat se na výuku.

Paní uklizečky

Všichni víme, že jejich práce je velice náročná, proto se snažme jim ji ještě nepřidělávat. Avšak platí tady jedno velké upozornění: Žvýkačky nalepené na židlích a lavicích žáci sundávají na konci roku sami!! Takže to prosím nedělej!

Školníci

Opravdu hodně práce zastávají naši školníci. Pomůžou ti se vším, co by se na škole rozbilo, vylilo, zapálilo (doufáme, že to se ti nepovede). Najdeš u nich víc věcí, než si myslíš. Páni školníci se ale také starají o to, aby všichni chodili přezutí a nechodili pozdě. Takže pokud přijdeš v 8:02 a uvidíš je stát na schodech s notýskem v ruce, už není cesty zpět. Pana školníka najdeš v dílně, ale tam za ním choď opravdu pouze v naléhavých případech.

Školní jídelna

Teď se pojďme věnovat jedné z věcí, o které málokterý žák řekne něco negativního – školní jídelna. Ano, opravdu se jedná o školní jídelnu. Možná jsi přišel ze školy, kde se obědy rovnou odnášely, ale tady to rozhodně neplatí. Všichni si naši školní jídelnu velice chválíme. Nejenom, že nám jídlo chutná, ale také pochází z rukou paní kuchařek, které jsou opravdu velice příjemné a znají žáky skoro nazpaměť. Potvrzením může být i to, že všechny přednášející a návštěvy se nebojíme pozvat k nám na oběd. Takže se pojďme podívat na to, jak funguje naše školní jídelna a na věc, na kterou se budeš těšit už od první vyučovací hodiny.

Paní kuchařky

Přirozeně jedny z nej osob na škole, které si během několika obědů moc oblíbíš. Proto jim rozhodně patří velké díky, že nám ten školní rok alespoň trochu zpříjemní.

Z čeho si můžu vybrat?

V naší jídelně máme od pondělí do čtvrtka na výběr ze dvou jídel, v pátek se vaří pouze jedno, aby nevznikaly zbytky. Ke každému jídlu si můžeš vzít polévku, někdy i něco navíc (salát, kompot, ovoce…) a samozřejmě pití. Zde máš většinou na výběr ze šťávy a vody s citrónem. Asi bychom měli zmínit i to, že vzhledem k posledním nařízením je nutné si brát pod jídlo tácy.

Jak si můžu vybrat?

K volbě a přihlašování obědů používáme čip nebo ISIC kartu, které slouží i pro vstup do areálu školy. Díky těmto vychytávkám si můžeš na malém stroji u vstupu do jídelny obědy odhlásit anebo si vybrat mezi 1 a 2. Jsme ale v 21. století, a proto je možné si navolit obědy i přes internet. Stačí si dojít za paní Alenou Vejběrovou pro přihlašovací údaje a už si můžeš vybrat obědy z pohodlí svého mobilního telefonu. Aplikace se především hodí kolem třetí vyučovací hodiny, kdy se ve třídě ozve: ,,Hele, co je dneska k obědu?”

Co když zrovna onemocním

Když budeš nemocný, nezapomeň si obědy odhlásit. Pokud to ale nestihneš, první den má tebou pověřená osoba možnost si oběd vyzvednout, od druhého dne už na něj nárok mít nebudeš. Takže si vše vždy pečlivě kontroluj. Pamatuj také na to, že každý den jsou obědy vydávány jen od 11:15 do 13:30 a to pouze v době přestávek. Když tedy přijdeš v jiný čas, obědu se už dost možná nedočkáš.

Přihláška ke stravování – školní jídelna Frýdlant

Třídní záležitosti

Nemáš se čeho bát, na škole je jen pár papírů, o které se budeš muset zajímat. Pro tebe je především důležité dohlížet na svou absenci. V případě, že víš, že budeš ve škole chybět a to z jakýchkoliv důvodů, je nutné dát o tom včas vědět třídnímu učiteli. Pokud plánuješ chybět na dobu delší než tři dny (dovolená s rodiči atd.), pak je to trochu oříšek. Budeš totiž muset vyplnit žádost přímo pro ředitele školy. V případě, že náhle onemocníš a nemůžeš tím pádem přijít do školy, musí zákonný zástupce co nejdříve informovat tvého třídního učitele.
Nejsnazší je to samozřejmě prostřednictvím E-omluvenky (najdeš v hlavním menu webu školy) nebo telefonicky třídnímu učiteli. Po opětovném příchodu do školy, ale musí být vždy vyplněna zpráva o absenci do omluvného listu, který pak předáš  třídnímu učiteli do 3 pracovních dnů. Toto pravidlo neplatí jedině v situacích, kdy jsi sice chyběl ve škole, ale byls na školní akci, jako jsou různé soutěže a podobně. Tak vidíš, že to není až tak složité.

Rozvrh třídy

V učebním oboru se tradičně střídá týden teoretické výuky s týdnem odborného výcviku. U studijních oborů probíhá pravidelně teoretická výuka. Praktické vyučování formou odborných a učebních praxí.

 

Výzdoba kmenové třídy

Vaši třídu jako kolektiv značně reprezentuje vaše kmenová učebna. U nás na škole panuje pravidlo, že si ji můžete vyzdobit, jak jen budete chtít (samozřejmě v souladu se školním řádem).

Wifi

Po celé budově školy funguje vysokorychlostní internet – jedna z nejlepších zpráv, které tě dnes mohly potkat. Tento internet zajištují desítky routerů, na které budeš dennodenně narážet.

Edookit

Edookit je jednoduchá elektronická žákovská knížka. Možná, že už ses s touto aplikací setkal na své bývalé škole, pak tento článek vůbec nemusíš číst. Pokud ale nevíš, o co se jedná, čti dál. Pravděpodobně se stane tvým největším pomocníkem při studiu. Ale zde je to trochu složitější. Podobně jako s ohněm můžeme říct, že edookit je dobrý sluha, ale špatný pán. Nejednou se totiž može stát tvým velkým strašákem.

V čem ti mohou pomoci

Jedná se o velmi přehlednou aplikaci, kde najdeš potřebné informace ke studiu. Nejdůležitější je zmínit, že tato aplikace funguje jako elektronická žákovská knížka. Papírové u nás ve škole nenajdeš. Přehledně zde uvidíš všechny své známky ze všech předmětů, ale i rozvrh hodin, seznam předmětů atd. Prostě přehledná aplikace, která ti včas řekne, že dneska máš od devíti, tak spi a nepospíchej do školy.

Proč se mohou stát i tvým strašákem

To je snadné. Na začátku studia dostaneš přihlašovací údaje nejenom ty, ale i rodiče nebo jiný zákonný zástupce. Takže kontrolu nad tvými známkami a tím, jestli chodíš do školy, tak jak máš, mají i oni. Z vlastní zkušenosti víme, že když ti na Edookit přiletí nová známka, ať už dobrá nebo špatná, rodiče to kolikrát vědí dřív než ty. Tak se dobře uč a choď do školy, aby se tato aplikace pro tebe nestala noční můrou.

Ubytování

Proč dojíždět do školy? Pokud jsi z daleka, není problém se ubytovat na domovu mládeže a to ve Frýdlantu. Domov mládeže Frýdlant pro tebe zajistí ubytování, výchovnou a zájmovou činnost a tobě se naskytne účelné využití volného času formou nabídky zájmových aktivit.
Domov mládeže se nachází v těsné blízkosti školy, a ty tak budeš mít možnost každodenního využití tělocvičny, moderního sálu s audiovizuální technikou, multifunkčního hřiště a všech dalších prostor v uzavřeném areálu.

Měsíční poplatek za ubytování

Měsíční poplatek za ubytování je pro školní rok stanoven na 1.200 Kč, v průběhu školního roku se zpravidla nemění. Platba je pouze příspěvkem na ubytování, rodiče nehradí reálné náklady. Cenová kalkulace za ubytování představuje fixní částku, která nezohledňuje běžné absence žáka.

Stravování

Platba za stravu a ubytování se poukazuje najednou. Úhrada ubytování je automaticky programem na počátku měsíce odúčtována a pro objednání stravy zůstává zbytek poukázané částky.

Celodenní stravování za měsíc: 2.500 Kč.

Celodenní stravování + ubytování na DM za měsíc: 3.700 Kč

Oběd: 35 Kč

Celodenní stravování: 130 Kč

Na co se můžete těšit?

Sportovní hry, ruční práce, hudební kroužek, posilování, turistika, stolní tenis, společenské hry, keramická dílna, volejbal, kurz vaření a ostatní individuálně dle zájmu.Tělocvična, venkovní hřiště a sauna. Knihovna a studovna. Vlastní posilovna. Vlastní herna. Počítačová učebna. Poznávací výlety. Divadla a kina. Koncerty a diskotéky.

Žádost o přestup z jiné střední školy na naši školu

Žák střední školy nebo jeho zákonný zástupce mohou v odůvodněných případech požádat o přestup na jinou školu. Zletilý žák si podává písemnou žádost sám. K písemné žádosti nezletilého žáka se musí vyjádřit zákonný zástupce žáka. Žádost je třeba podat řediteli školy prostřednictvím studijního oddělení na formuláři Žádost. V tomto případě je nutná osobní návštěva.

Potřebujete potvrzení o studiu na střední škole, ze které přestupujete. Pokud při přestupu měníte obor vzdělání, je nutný i přehled klasifikace ze současného oboru vzdělání. O přestupu do jiné školy rozhoduje ředitel školy, do které se hlásíte, po projednání s ředitelem školy, kterou navštěvujete. V případě uskutečnění přestupu musíte ve škole, kterou jste dosud navštěvovali, vypořádat své příslušné závazky. Proti rozhodnutí ředitele školy můžete podat odvolání ke krajskému úřadu prostřednictvím ředitele školy. Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů.

Žádost o změnu oboru

Žák střední školy nebo jeho zákonný zástupce mohou v odůvodněných případech požádat o změnu oboru vzdělání. Zletilý žák si podává písemnou žádost sám. K písemné žádosti nezletilého žáka se musí vyjádřit zákonný zástupce žáka.

Žádost je třeba podat řediteli školy prostřednictvím studijního oddělení na formuláři Žádost o změnu oboru/přestupV tomto případě je nutná osobní návštěva. O změně oboru vzdělání rozhoduje ředitel školy po posouzení důvodů uvedených v žádosti. Proti rozhodnutí ředitele školy můžete podat odvolání ke krajskému úřadu prostřednictvím ředitele školy. Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů.

Žádost o přerušení vzdělávání

Žák střední školy nebo jeho zákonný zástupce mohou v odůvodněných případech požádat o přerušení vzdělávání. Zletilý žák si podává písemnou žádost sám. K písemné žádosti nezletilého žáka se musí vyjádřit zákonný zástupce žáka. Žádost je třeba podat řediteli školy na formuláři Žádost prostřednictvím studijního oddělení.

V tomto případě je nutná osobní návštěva. Pokud důvodem přerušení jsou zdravotní důvody, je nutné aktuální vyjádření ošetřujícího lékaře. O přerušení vzdělávání rozhoduje ředitel školy po posouzení důvodů uvedených v žádosti. Proti rozhodnutí ředitele školy můžete podat odvolání ke krajskému úřadu prostřednictvím ředitele školy. Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů.

Žádost o povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu

Žák střední školy nebo jeho zákonný zástupce mohou v odůvodněných případech požádat o povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu. Zletilý žák si podává písemnou žádost sám. K písemné žádosti nezletilého žáka se musí vyjádřit zákonný zástupce žáka. Žádost je třeba podat řediteli školy prostřednictvím studijního oddělení na formuláři ŽádostV tomto případě je nutná osobní návštěva.

Pokud jsou důvodem žádosti o povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu zdravotní důvody, je nutné aktuální vyjádření ošetřujícího lékaře. O povolení vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu rozhoduje ředitel školy po posouzení důvodů uvedených v žádosti. Proti rozhodnutí ředitele školy můžete podat odvolání ke krajskému úřadu prostřednictvím ředitele školy.
Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů.

Žádost o opakování ročníku

Žák, který na konci druhého pololetí neprospěl nebo nemohl být hodnocen, může požádat o opakování ročníku na střední škole po splnění povinné školní docházky. Zletilý žák si podává písemnou žádost sám. K písemné žádosti nezletilého žáka se musí vyjádřit zákonný zástupce žáka. Žádost je třeba podat řediteli školy prostřednictvím studijního oddělení na formuláři Žádost.

Ředitel školy povolí opakování ročníku po posouzení dosavadních studijních výsledků a důvodů uvedených v žádosti. Proti rozhodnutí ředitele školy můžete podat odvolání ke krajskému úřadu prostřednictvím ředitele školy. Lhůta pro vyřízení žádosti je 30 dnů.

Praktické vyučování

Členění praktického vyučování

odborný výcvik
učební praxe
odborná praxe


Odborný výcvik

Odborný výcvik je realizován v rámci vyučovacího předmětu – v rozsahu stanoveném týdenním rozvrhem vyučovacích hodin. Vyučování předmětu odborný výcvik probíhá v odborných učebnách školy, školských zařízeních a na pracovištích fyzických nebo právnických osob, které mají oprávnění k činnosti související s příslušným oborem vzdělání a uzavřely se školou smlouvu o obsahu a rozsahu odborného výcviku a podmínkách pro jeho konání v rozsahu stanoveném v § 65 zákona č. 561/2004 Sb. a § 12 vyhlášky MŠMT č. 13/2005 Sb. Odborný výcvik ve škole nebo školském zařízení vyučuje učitel odborného výcviku.
Na pracovištích fyzických nebo právnických osob se provádí za vedení a dozoru pověřených zaměstnanců této fyzické nebo právnické osoby – instruktorů. Instruktor vede současně nejvýše tři žáky.


Učební praxe

Učební praxe je realizována v rámci vyučovacího předmětu – v rozsahu stanoveném týdenním rozvrhem vyučovacích hodin. Vyučování předmětu učební praxe probíhá v odborných učebnách školy, školských zařízeních a na pracovištích fyzických nebo právnických osob, které mají oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělání a uzavřely se školou smlouvu o obsahu a rozsahu učební praxe a podmínkách pro její konání v rozsahu stanoveném v § 65 zákona č. 561/2004 Sb. a § 12 vyhlášky MŠMT č. 13/2005 Sb. Učební praxi ve škole nebo školském zařízení vyučuje učitel praktického vyučování nebo učitel odborných předmětů. Na pracovištích fyzických nebo právnických osob může být prováděna i za vedení a dozoru zaměstnanců této fyzické nebo právnické osoby – instruktorů.


Odborná praxe

Odborná praxe je prováděna v rozsahu stanoveném týdenním rozvrhem vyučovacích hodin.
Souvislá odborná praxe je prováděna v rozsahu dvou až čtyř týdnů souvisle. Může probíhat i rozděleně – obvykle v rámci časové rezervy stanovené učebními dokumenty.
Souvislou odbornou praxi vykonávají žáci ve škole, školských zařízeních a na pracovištích fyzických nebo právnických osob, které mají oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělání a uzavřely se školou smlouvu o obsahu a rozsahu odborné praxe a podmínkách pro její konání v rozsahu stanoveném v § 65 zákona č. 561/2004 Sb. a § 12 vyhlášky MŠMT č. 13/2005 Sb. Na pracovištích fyzických nebo právnických osob může být prováděna i za vedení a dozoru zaměstnanců této fyzické nebo právnické osoby – instruktorů.


Dle ustanovení § 26 zákona č. 561/2004 Sb. Vyučovací hodina odborného výcviku a odborné praxe trvá 60 minut. Rámcový vzdělávací program pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami může stanovit odlišnou délku vyučovací hodiny. V odůvodněných případech lze vyučovací hodiny spojovat nebo dělit.
Dle ustanovení § 13 vyhlášky č.13/2005 Sb. Dopolední vyučování ve vyučovacím dni začíná nejdříve v 7 hodin a odpolední vyučování končí nejpozději ve 20 hodin. V odůvodněných případech může ředitel školy určit počátek dopoledního vyučování žáků druhých, třetích a čtvrtých ročníků od 6 hodin a konec odpoledního vyučování ve 22 hodin. Po druhé hodině odborného výcviku konaného ve škole nebo školském zařízení se zařazuje přestávka v délce 25 minut. Pokud žáci konají odborný výcvik nebo odbornou praxi na pracovištích fyzických nebo právnických osob, mají přestávky shodné s jejich zaměstnanci v souladu s ustanovením zákoníku práce. Mladistvým musí být přestávka poskytnuta nejdéle po čtyřech a půl hodinách nepřetržité práce. Délka přestávek se nezapočítává do doby trvání vyučovacích hodin.
Ve smyslu ustanovení § 79a zákona č.262/2006 Sb. a vyhlášky č.13/2005 Sb., které se vztahuje na žáky v odborném výcviku je stanoven vyučovací den pro žáky v prvním ročníku na 6 vyučovacích hodin. Ve vyšších ročnících je stanoven vyučovací den na 7 vyučovacích hodin denně. při praktickém vyučování na základě § 65 odst. 3 školského zákona je stanoven počet hodin praktického vyučování v denní formě vzdělávání 1. – 4.ročníků – max. 7 hodin denně. Prostory pro výuku praktického vyučování musí odpovídat svými podmínkami požadavkům stanoveným vyhláškou č.108/2001 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na prostory a provoz škol a školských zařízení a nařízení vlády č.361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
Poučení žáků o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a ověření jejich znalostí musí být prokazatelné. Nácvik a procvičování praktických činností musí být v souladu s požadavky právních předpisů upravujících zákazy prací pro mladistvé (zákoník práce, vyhláška č.288/2003 Sb.).

Co se může hodit

Neztrať se

Úplný název školy:
Střední škola hospodářská a lesnická,
Frýdlant, Bělíkova 1387,
příspěvková organizace

Adresa:
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Frýdlant:
Zámecká 4003, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Hejnice:
Lázeňská 349, 463 62 Hejnice

E-mail - podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz

Telefon: 482 428 861, 778 736 833

Datová schránka: rwbk83c

Zřizovatel školy:
Liberecký kraj

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna, tel. 482 428 862,
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz

Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008

Pin It on Pinterest

Share This

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít