Přírodní možnosti v léčbě zvířat, aneb použití bylin, esenciálních olejů a dalších….

Tak se jmenoval letošní 4. workshop, který proběhl ve středu 14. 6. 2023, pro žáky oboru Veterinářství a Agropodnikání. Bylo hezké počasí, takže jsme s účastníky vyrazili na bylinkovou zahrádku zahradníků a na naučnou stezku, kde už kvetou různé byliny, jako je heřmánek, měsíček, šalvěj, tymián a další. Žáci poznávali podle vzhledu a vůně byliny a seznámili se s jejich léčivými vlastnostmi a možnostmi použití u hospodářských i zájmových zvířat.
Ve škole pak měli možnost poznávat byliny v sušeném stavu a vyrobit si olej z květů heřmánku nebo listů máty. Také měli možnost si vyrobit měsíčkovou mast a seznámili se s různými postupy výroby mastí. Zároveň jsme jim popsali, jak se vyrábí tinktury macerací, např. tinktura z lichořeřišnice nebo propolisu a jak a k čemu se dají použít.
Žáky bavilo zkoumat vůně a na vlastní kůži si otestovat esenciální oleje, dozvěděli se, jak je lze použít zejména u zájmových zvířat, př. k hojení ran přímo na kůži, nebo do difuzéru ke zklidnění. Měli možnost i nahlédnout do přírodní terapie pomocí bylinných preparátů Energyvet a seznámit se s působením Bachových esencí, které lze použít stejně tak u lidí jako u zvířat.
Děkujeme zvídavým žákům za jejich zájem, pozornost i dotazy a budeme se těšit v příštím školním roce na shledání u dalších workshopů.
MVDr. Blanka Řehořková, Ing. Zdeněk Dráb.