Ze staré fotografie dnešní ulice Československé armády z počátku minulého století na nás dýchne atmosféra těch dávných klidných časů, kdy před krámky postávali majitelé, aby, když už nic neprodají, alespoň pozdravili své známé a sousedy a společně zapózovali fotografovi. Na fotografa se otáčí i skupinka dětí, která se baví na ulici bez obavy, že je přejede auto, a od náměstí kráčí několik osob, pomalu a beze spěchu, stejně jako pomalu a beze spěchu plynul tehdy čas.
Časy se mění, lidé z fotografie dávno zmizeli v propadlišti věků, ulicí se místo dětí prohánějí auta a lidé pořád někam spěchají. Ale něco z té doby přece jenom zůstalo. Ponechme stranou radnici, tehdy sotva deset let starou a dodnes stejnou, nás zajímá budova vpravo, označená nečitelným nápisem a vývěsním štítem. Ani štít není z fotografie dobře patrný, ale jeho obrysy nás nenechají na pochybách. Je to dvouhlavý, třikrát korunovaný orel, znak Rakousko-Uherska, kterým se tehdy označovaly státní úřady. V budově tehdy sídlil poštovní úřad, a sídlil tam i po vzniku samostatného Československa až do osmdesátých let dvacátého století.
Ale, jak už jsme jednou psali, časy se mění. Po téměř stu letech přestala budova potřebám pošty stačit, ta se přestěhovala do nového působiště a do uvolněných prostor se v roce 1983 nastěhovali žáci Středního zemědělského učiliště Frýdlant a teoretická výuka zemědělských oborů. Ale i učilišti přestaly prostory staré pošty brzy stačit a koncem osmdesátých let se teoretické vyučování přestěhovalo do nově postaveného areálu v Bělíkově ulici. Pro budovu v centru města našla škola brzy nové využití a postupně ji přebudovala na dílny odborného výcviku potravinářských učebních oborů a prodavačů. V přízemí budovy vznikla v roce 1991 školní pekárna a řeznická dílna, místnosti směrem k Hrnčířskému náměstí byly přestavěny na prodejnu, kde žáci oboru Prodavač prodávali výrobky svých spolužáků pekařů a řezníků zákazníkům z daleka i blízka. V prvních čtrnácti letech prodejna jen vzkvétala. Žáků bylo dost, bylo tedy i dost žákovských výrobků a zájem o ně byl tak velký, že například ve dnech, kdy se pekla vyhlášená učňovská sekaná, stály před školní prodejnou fronty koupěchtivých zákazníků.
A jsme zase u toho, časy se mění. Přibližně od roku 2005 pomalu, ale jistě ubývali zájemci o potravinářské obory, spolu se žáky odcházeli i mistři odborného výcviku a nakonec v každém oboru zůstal jenom jeden mistr a několik málo žáků. To samozřejmě ovlivnilo i chod školní prodejny. Výrobky žáků nestačily pokrýt poptávku zákazníků, zkrátila se i prodejní doba a nakonec, a není to tak dlouho, začaly naší dříve kdysi vyhlášené prodejně zlé jazyky přezdívat „U snědeného krámu“.
Naštěstí jsou tyhle časy už také pryč. Před třemi lety se vedení školy, po několika fázích optimalizace pojmenované Střední škola hospodářská a lesnická, rozhodlo naplno využít potenciál školní prodejny a obnovit její zašlou slávu. Nahrála tomu i stoupající populační křivka, kdy se na učební obory hlásilo více žáků, než v předchozích letech. Pekárna, řeznická výrobna i prodejna byly posíleny o nové učitele odborného výcviku, učitelé i žáci byli více než v minulosti motivováni ke zlepšení celého pracoviště a výsledky se brzy dostavily. Učitelé odborného výcviku začali sami navrhovat a realizovat různá zlepšení a inovace svých výrobků, které si brzy vysloužily oblibu nejen u zákazníků, ale bodovaly i v regionálních gastronomických soutěžích – Regionální potravina Libereckého kraje roku a Výrobek roku Libereckého kraje. V roce 2020 získala tato ocenění naše učňovská houska, o dva roky později školní vepřová polokonzerva a letos školní vepřová tlačenka. Školní řeznické a pekařské výrobky přilákaly nové zákazníky, prodejna získala zpět svůj ztracený věhlas, a stejně jako před lety se před jejími dveřmi každý den od rána tvořily fronty koupěchtivých návštěvníků.
Aby se prodejna neprezentovala jenom školními výrobky, ale také svým příjemným prostředím a moderním vybavením, rozhodli jsme o její celkové rekonstrukci. Ta započala s nástupem hlavních prázdnin začátkem letošního července a byla opravdu důkladná. Byly opraveny omítky a štuky, vyměněna dlažba, zrekonstruováno elektrické vedení i vodovodní rozvody. Staré vybavení prodejny bylo nahrazeno novým, prodejní a manipulační pulty byly vyrobeny na míru tak, aby prodavači mohli pracovat co nejefektivněji a aby bylo prostředí pro zákazníky co nejpříjemnější. Změnou dispozice pultů vzniklo i místo pro několik stolků, kde si zákazníci mohou v klidu posedět, občerstvit se čerstvými výrobky našich žáků a třeba se i podívat na průběh rekonstrukce na velkoformátové obrazovce. Slavnostní otevření rekonstruované prodejny proběhlo v pondělí 2. října a setkalo se s velkým zájmem zákazníků, kteří už netrpělivě čekali, kdy si budou moci zakoupit některou z našich specialit. A tak, i když časy se mění, věříme, že napříště se budou měnit už jenom k lepšímu a naše prodejna bude pořád plná spokojených zákazníků, kteří budou šířit dobré jméno naší školy do všech konců Libereckého kraje i dál. A aby tomu tak bylo, chystáme velkou rekonstrukci školní pekárny a řeznické dílny. Ale o tom až příště.
Ing. Miroslav Kudrna, ředitel školy
Autor fotografií: MARVIN FOTOATELIÉR
Občerstvení zajistilo: KAUAI poke bowl
Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008