Devět soutěžních týmů ze sedmi lesnických škol z České republiky a Slovenska se ve středu 16. a ve čtvrtek 17. října 2024 utkalo v městském parku ve Frýdlantu o nejlepší umístění v soutěži Jizerský dřevorubec 2024. Soutěž v práci s motorovou pilou, určená žákům lesnických škol, pořádala již počtvrté ve Frýdlantu Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant.
Nejúspěšnějším týmem se stal právě tým SŠHL Frýdlant, který si vybojoval první místo v celkovém pořadí družstev. Na druhém místě skončil tým SLŠ a SOU Křivoklát a třetí příčku obsadila SOŠLS Šternberk. V kategorii jednotlivců získal zlato domácí závodník David Matura ze SŠHL Frýdlant. Na druhém místě skončil Jan Šejnoha ze SŠHL Frýdlant a třetí příčku obsadil Jakub Tomek ze SLŠ a SOU Křivoklát.
Vůbec poprvé se závodu ve Frýdlantu zúčastnilo i dívčí družstvo z Písku, které se v nabité konkurenci rozhodně neztratilo. Svým výkonem zaujaly nejen rozhodčí, ale i diváky a ukázaly, že i mezi dřevorubci mají dívky své místo.
Soutěž byla otevřena i divákům, kteří přišli ve středu v odpoledních hodinách podporovat soutěžící a sledovat jednotlivé disciplíny. Ve čtvrtek se navíc konal doprovodný program, který přilákal další návštěvníky. Byla zde možnost projet se na traktůrcích, zasoutěžit si ve školním stánku a občerstvit se. Svůj stánek měly také Lesy ČR a proběhla ukázka disciplín v podání Krakonošova dřevorubeckého klubu.
Velké poděkování patří všem soutěžícím, zaměstnancům školy, dobrovolníkům, rozhodčím, sponzorům, městu Frýdlant, Libereckému kraji, Lesům České republiky, Vojenským lesům a statkům ČR. Pohár pro vítězné družstvo vyrobili žáci Glassschool – Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor.
Autor fotografií: Marek Sekáč, MARVIN FOTOATELIÉR