Bolidová stanice umístěna v areálu Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant zachytila pád tělesa meziplanetární hmoty pozorované ještě krátce před srážkou.
Zánik malé planetky 2024 BX1 západně od Berlína 21. ledna 2024 zachycený kamerou Evropské bolidové sítě.
Krátce po půl druhé ráno středoevropského času v noci ze soboty na neděli 21. ledna byl vidět z celého našeho území, nejlépe však z jeho severní části, velmi jasný bolid, který upoutal pozornost, a to i přes pokročilou noční hodinu, mnoha náhodných svědků. Jeho jasnost byla natolik velká, že byl pozorovatelný nejen od nás a Německa, kde západně od Berlína byla jeho atmosférická dráha, ale z celé střední Evropy (z míst, kde v tu dobu bylo jasno). Velkou výjimečností tohoto mimořádného bolidu bylo, že byl způsobem tělesem, které bylo objeveno maďarským astronomem K. Sarneczkým přibližně 3 hodiny předtím, než se srazilo se Zemí. Jeho kolizní dráha byla následně potvrzena pozorováními na dalších dvanácti evropských observatořích a přibližně 90 minut před srážkou byla tato informace zveřejněna na sociálních sítích. Správně bylo předpovězeno místo a čas srážky, tedy západně od Berlína přibližně půl hodiny po půlnoci světového času. Někteří pozorovatelé tak mohli spatřit tento výjimečný astronomický úkaz cíleně na základě této předpovědi. V tomto případě dopadly na zem také meteority.
Fotografie: složený snímek bolidu EN210124_003238 z videozáznamu pořízeného videokamerou na stanici Frýdlant v Čechách (foto a text: Astronomický ústav AV ČR).

Úplný název školy:
Střední škola hospodářská a lesnická,
Frýdlant, Bělíkova 1387,
příspěvková organizace

Adresa:
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Frýdlant:
Zámecká 4003, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Hejnice:
Lázeňská 349, 463 62 Hejnice

E-mail - podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz

Telefon: 482 428 861, 778 736 833

Datová schránka: rwbk83c

Zřizovatel školy:
Liberecký kraj

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna, tel. 482 428 862,
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz

Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008

Pin It on Pinterest

Share This

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít