Anamnéza a klinické vyšetření malých a velkých zvířat v praxi veterináře🐕

autor: Čvn 21, 2022Škola0 komentářů

Tak se jmenoval letos už 4. workshop v podání MVDr. Blanky Řehořkové a MVDr. Ondřeje Šmída. Workshop proběhl v pondělí 20. 6. 2022 pro žáky oboru Veterinářství. Správný a důkladný odběr anamnézy je základ pro vyšetření jakéhokoli zvířete, ať už se jedná o psa, kočku či jiné pet zvíře, s kterým majitel přijde do ordinace veterinárního lékaře, nebo se jedná o zvíře na farmě, statku. U hospodářských zvířat je rovněž důležitá anamnéza farmy, kterou MVDr. Šmíd žákům také přiblížil.
Žáci se učili pokládat otázky, zorientovat se v odpovědích, které od majitele zvířete získají, co z nich je pro ně směrodatné v navazujícím klinickém vyšetření, co je naopak zavádějící a nepodstatné pro další vyšetření, určení diagnózy a terapii. Viděli také, jak je důležitá tzv. diferenciální diagnostika, aneb na základě anamnézy a následně klinického vyšetření přemýšlet o tom, o jaké zdravotní obtíže a nemoci se může jednat a jakým směrem dále postupovat (odběry vzorků, rtg, sono atd.). Klinické vyšetření si mohli žáci vyzkoušet na skvěle spolupracujícím americkém kokršpanělovi Maxovi. Vyzkoušeli si dva postupy, jak klinické vyšetření podle orgánových soustav, tak vyšetření „od hlavy k ocasu“. Je na každém, jaký postup si osvojí a stane se mu rutinou do praxe. Žáci se též dozvěděli, co je to tzv. triage (triáž). Jedná se o situace, kdy se v ordinaci sejde více pacientů a jak v takovém případě vyhodnotit, které zvíře ošetřit nejdříve, rozlišit případy urgentní od případů, které mohou na ošetření počkat.
V druhé části workshopu jsme se přesunuli na školní farmu, kde si žáci vyzkoušeli postup při klinickém vyšetření malých přežvýkavců. Nejprve jak zvíře chytit, protože se nám nepodařilo je nalákat na chleba, ale honili jsme je nějaký čas po pastvině, poté jak fixovat kozu s rohy a kozu bezrohou a pak vlastní klinické vyšetření podle orgánových soustav, nebo od hlavy k ocasu. Důležité je znát topografii, tedy uložení orgánů v těle, v dutině hrudní a zejména v dutině břišní. MVDr. Šmíd seznámil žáky s častými zdravotními potížemi u malých nebo i velkých přežvýkavců a jak je prakticky klinickým vyšetření poznají, např. dislokaci slezu, co je to tzv. pink šelest nebo jak vyvolat kašlací reflex u zvířete, které má dýchací obtíže atd.
V dalším školním roce bychom rádi s workshopy pokračovali. Témata odběru anamnézy, klinické vyšetření a laboratorní diagnostické metody jsou základem práce veterináře, mnohdy základní anamnézu a laboratorní vyšetření vzorků provádí v ordinacích a na klinikách středoškolský personál, nebo po telefonu vyhodnocuje závažnost zdravotního stavu zvířete, jejichž majitelé volají a ptají se, co mají dělat.

Úplný název školy:
Střední škola hospodářská a lesnická,
Frýdlant, Bělíkova 1387,
příspěvková organizace

Adresa:
Bělíkova 1387, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Frýdlant:
Zámecká 4003, 464 01 Frýdlant

Pracoviště Hejnice:
Lázeňská 349, 463 62 Hejnice

E-mail - podatelna školy: info@sshlfrydlant.cz

Telefon: 482 428 861, 778 736 833

Datová schránka: rwbk83c

Zřizovatel školy:
Liberecký kraj

Ředitel školy:
Ing. Miroslav Kudrna, tel. 482 428 862,
miroslav.kudrna@sshlfrydlant.cz

Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008

Pin It on Pinterest

Share This

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít