VÝUKOVÉ MATERIÁLY
Základní informace o projektu
Operační program: Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.09/03.0047
Doba trvání projektu: 1.10.2010 – 30.4.2012
Projekt byl zaměřen na tvorbu multimediálních výukových materiálů v podobě výukových prezentací pro interaktivní tabule a dataprojektory a jejich implementaci do výuky žáků v odborných předmětech pro vybrané studijní a učební obory. Projekt navázal na ukončený projekt „Systém dalšího vzdělávání pracovníků školy v oblasti ICT“ CZ.1.07/1.3.03/02.0015, díky kterému se učitelé odborných předmětů seznámili s možnostmi využívání těchto výukových prostředků a jejich významem pro zvýšení názornosti vyučování a pro aktivizaci žáků v procesu učení a naučili se se základními nástroji ICT zacházet.
Projekt si kladl za cíl:
Rozvíjet získané dovednosti pedagogů v oblasti vytváření výukových materiálů ve prospěch vyšší kvality výuky. Zapojit učitele odborných předmětů v široké míře do aktivního využívání ICT technologií v přípravě na vyučování a při samotné výuce s důrazem na uplatnění dovedností získaných v kurzech předcházejícího projektu „Systém dalšího vzdělávání pracovníků školy v oblasti ICT“, a to formou tvorby vlastních multimediálních vyučovacích materiálů.
Vytvořit databázi výukových materiálů pro využití ve výuce odborných předmětů zpracovávající jednotlivé celky učiva z oblastí odborných předmětů. Jedná se o prezentace obsahující kromě textu také videa, fotografie, animace, apod. pro tyto studijní a učební obory:
zemědělské obory
ochrana prostředí
potravinářské obory
pečovatelské obory
lesnické a dřevařské obory
technické a strojírenské obory
zahradnické obory
Využívat vytvořenou databázi interaktivních multimediálních prezentací pro názornou, didakticky pestřejší a pro studenta srozumitelnější výuku odborných předmětů vybraných studijních a učebních oborů a přispět tak k obohacení běžné výuky o použití těchto moderních informačních technologií v odborných předmětech, pro které v současné době existuje jen minimum komerčně šířených kvalitních elektronických výukových materiálů.
Se zvýšením efektivity vzdělávání připravovat žáky na kvalitní život v dynamicky se rozvíjející společnosti. Využíváním těchto materiálů ve výuce motivovat žáky k dalšímu sebevzdělávání a podněcovat snahu o využívání IT v praktickém životě. Přispět ke zvýšení atraktivity vzdělávání, a tím podpořit prevenci předčasného odchodu žáků ze školy.
K dosažení těchto cílů byl sestaven pracovní tým složený ze zkušených pedagogů, kteří pracovali v sedmi pracovních skupinách podle oborů. Jednotlivé skupiny vytvořily na základě platných pedagogických dokumentů (RVP, ŠVP) a vlastních zkušeností návrhy tematického obsahu jednotlivých celků. Pro každý tematický celek pak zpracovali sadu výukových materiálů, která zahrnovala elektronické prezentace (buď v programu MS PowerPoint nebo v programu ActivStudio pro použití na interaktivní tabuli) a doprovodné textové materiály, jak pro výklad nové látky, tak pro její procvičování a ověřování znalostí (pracovní listy pro žáky, zkušební testy).
Pro efektivní práci s těmito materiály vznikly také podpůrné materiály pro vyučující v podobě seznamu snímků a jednoduché metodiky, které usnadňují orientaci vyučujícího v souborech.
Při tvorbě všech elektronických i textových materiálů se snažili o dosažení maximální názornosti, srozumitelnosti a interaktivity, aby se zvýšila motivace žáků k učení a tím i jejich úspěšnost při studiu. Požadovaných hledisek bylo dosaženo zejména hojným využíváním fotografií a videosekvencí, které si tvůrci pro tento účel pořídili a upravili. Zajímavým prvkem v prezentacích jsou animace, sloužící k usnadnění pochopení různých procesů, které podle návrhů pedagogů vytvořilo profesionální grafické studio.
Seznam zpracovaných témat:
zemědělské obory
Zemědělská mechanizace
Mléko
Obilniny
Včelařství
ochrana prostředí
Biochemické cykly
Hmyzí škůdci
potravinářské obory
Omáčky
Pečivo
Těstoviny
Vepřové maso
lesnické a dřevařské obory
Struktura, obnova a výchova lesa
Ruční nářadí a motorová pila
Kácení normálně rostlého stromu
Soustřeďování dřeva
Zvláštní případy těžby
Hydraulická ruka, zpracování těžebního odpadu
Harvestorové uzle
Lesní dopravní síť, odvozní soupravy
Ochrana lesa
Normočasy, lesní dřeviny
Manipulační sklady
pečovatelské obory
Hygienická péče, lůžko a jeho úprava
Stravování
Sociální psychologie, psychohygiena
Autoplatický obraz nemoci
technické a strojírenské obory
Spalovací motory
Podvozek vozidel
Převody
Lícování
zahradnické obory
Generativní množení rostlin
Přímé vegetativní množení rostlin
Očkování
Roubování
VÝUKOVÉ MATERIÁLY
Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008