ŠKOLNÍ PIVO
Více o pivu
Od roku 2018 pravidelně za velké slávy probíhá sklizeň chmele odrůdy nejznámějšího chmele, Žateckého červeňáku, z naší chmelnice, která je umístěna v areálu naučné zemědělské stezky. Následně ve spolupráci se Zámeckým pivovarem Frýdlant vaříme dva druhy školních piv Frýdlantský Hospodář 12 a polotmavý ležák Frýdlantský Čeledín 11.
Naše školní piva vaříme z čerstvého chmelu hned poté, co šišky skončily v koších česáčů. Když je chmel dočesán, putuje do varny, kde se už od časného rána vaří slad. Slad se vaří 90 až 100 minut. Varem projde celkem třikrát. Dvakrát v rámci takzvaného rmutu. Do té doby se tomu říká sladina. Teprve, když se přidá chmel, se stává dílo mladinou. Po 90 minutách vaření se pivo prudce zchladí na osm stupňů, provzdušní se a pak se přidají kvasnice. Během kvašení leží pivo na spilkách. V této fázi vzniká z cukrů alkohol. Teprve pak se pivo „zesuduje“.
To znamená, že se uloží do pivovarského sklepa, kde leží cca 60 dnů. Nastává doba těšení. První žejdlíky školního piva se čepují začátkem října. Znalci ocení větší rozmanitost chutí.
Etikety školních piv
Sklizeň chmele
Sklizeň chmele ze školní chmelnice proběhne v posledním týdnu měsíce srpna. Letos ve spolupráci s frýdlantským Zámeckým pivovarem budeme vařit opět dva druhy piva. Jedno bude dvanáctka s názvem Frýdlantský hospodář a druhé jedenáctka pojmenovaná Frýdlantský čeledín. Rádi bychom s nimi uspěli i na nějakých soutěžích. Školní pivo bude k dostání koncem října, a to jak v lahvích, tak točené.
Fotogalerie z chmelobraní
Školní pivo jako regionální produkt
Reportáž z akce
Frýdlantský Hospodář 12 / Frýdlantský Čeledín 11
Osvědčení o systému zajišťování kvality v organizaci v souladu ISO9001:2008